© 2021 andreasoficial.ro Toate drepturile rezervate APOLLO MUSIC PRODUCTION S.R.L.

NUME: ANDREI-GABRIEL GHEORGHE

PSEUDONIM ARTISTIC:  ANDREAS

DATA NAȘTERII: 7 Noiembrie 2003

 

 

OCUPAȚIE:

~ Interpet, Compozitor, Textier

~ Membru UCMR-ADA

~ Membru CREDIDAM

~ Artist Manager la APOLLO MUSIC PRODUCTION S.R.L.

 

DISCOGRAFIE:

 

~ BUSCANDOTE (2020)

~ SUMMER PARTY (2019)

 

 

STUDII:

~ Liceul Teoretic „Horia Hulubei”, Măgurele, Ilfov - elev în clasa  a XI-a

~ Școala de Artă București - anul III

 

 

DISTINCȚII:

 

~ Membru de excelență - IRSCA Gifted Education

~ Membru de excelență - Fundația "Dan Voiculescu"

 

 

PREMII:

       

2017

~ Premiul II - Festivalul "Lumini sonore by Ozana Barabancea", Secțiunea Muzică folclorică, ed. I

~ Premiul III - Festivalul "Lumini sonore by Ozana Barabancea", Secțiunea Pop Românesc, ed. I

~ Mențiune - Festivalul "Lumini sonore by Ozana Barabancea", Secțiunea Pop Internațional, ed. I

 

2016

~ Finalist - Festivalul "MAMAIA COPIILOR", Constanța

~ Trofeu - Festivalul de muzică pentru copii și adolescenți "SUMMER STAR", București ed. I

 

2015

~ Marele Trofeu Adolescent - Festivalul "ANDANTINO" - secțiunea Etno, București, ed. a V-a

~ Premiul I - Festivalul "ANDANTINO" - secțiunea Pop internațional, București, ed. a V-a

~ Trofeu - Festivalul "MĂRȚIȘOR", București, ed. a IV-a

~ Trofeu - Gala "STAR MELODY", București 

      

2014

~ Semifinalist - ”NEXT STAR ”- 6 Noiembrie, Antena 1

~ Premiul I - Festivalul "ANDANTINO", București, ed. a IV-a

~ Marele Trofeu Junior - Festivalul "STAR MELODY", București, ed. a III-a

~ Premiul II - Festivalul de muzică "INSULA COPIILOR", București, ed. I

~ Premiul II - Festivalul-concurs "BELLE ARTY TROPHY TOUR", București, ed. I

~ Premiul III - Finala concursului tinerelor talente “ALLEGRIA” - Fundația ”Dan Voiculescu”

~ Premiul I - Concursul "CEA MAI BUNĂ VOCE" - Liceul Teoretic "Horia Hulubei", Măgurele, Ilfov

~ Premiul I - Festivalul - Concurs Național de Muzică Pop pentru Copii și Adolescenți "BEST ROMANIAN SINGERS"

 

2013

~ Premiul I - Festivalul "MAGIA CRĂCIUNULUI", București, ed. a III-a

~ Premiul I - Festivalul "STELUȚE DE IARNĂ", București, ed. I

~ Premiul III - Concursul tinerelor talente "MUSICA MUNDI" București

~ Premiul I - Festivalul "ACORDURI MUZICALE ÎN ȚARA LILIPUT", București

~ Premiul I – concursul tinerelor talente “ALLEGRIA”, București, ed. a III-a

~ Trofeu – Festivalul “MAIMUȚICA DE AUR”, București, ed. I

~ Trofeu – Festivalul Național de Arte Vizuale “ACADEMIA PRIETENILOR”, București, ed. I

 

2012

~ Premiul I & Trofeul Andantino – Festivalul “MAGIA CRĂCIUNULUI”, București, ed. a II-a

~ Premiul II – Festivalul “FLORI DE GHEAȚĂ”, București, ed. a XII-a

~ Trofeu – Festivalul “STAR MELODY”, București, ed. I

~ Premiul Special al Juriului – Festivalul “STELUȚE MUZICALE”, București, ed. I

~ Premiul III – Festivalul “MINISTAR CIREȘAR”, București, ed. a XIV-a

~ Premiul II – Festivalul “KIDEX MUSIC”, București, ed. I

~ Premiul II – Festivalul “BABY BOOM SHOW”, București, ed. a II-a

~ Premiul Special “RADIO ROMÂNIA JUNIOR”

~ Premiul I - Festivalul "MĂRȚIȘOR", București, ed. I

~ Premiul I - Concursul "COPIII AU TALENT" - Fundația "Dan Voiculescu"- runda VII

 

2011

~ Premiul III - Festivalul "MAGIA CRĂCIUNULUI", București, ed. I

~ Premiul Special al Juriului - "Festivalul STELUȚELOR"

~ Premiul I - Festivalul "BABY BOOM SHOW", București, ed. I

~ Premiul Special al Sponsorului - Festivalul ”ANDANTINO", București, ed. a III-a

~ Premiul II – Festivalul "PORTATIVUL VESELIEI", Craiova, ed. a V-a

~ Premiul CB Media - Festivalul "PORTATIVUL VESELIEI", Craiova, ed. a V-a

~ Semifinalist - Festivalul “MAMAIA COPIILOR”, Constanța, cat. 7-9 ani

~ Mențiune – Festivalul "MINISTAR CIREȘAR", București, cat. 6-8 ani

~ Premiul III - Festivalul "PORTATIVUL CU STELUȚE", Ploiești , cat. 4-7 ani

~ Premiul III - Festivalul online de interpretare pentru copii "WINTER STAR MUSIC FESTIVAL", ed. I

 

2010

~ Premiul III - Festivalul Național de Interpretare a Cântecelor de Iarnă pentru Copii „FLORI DE GHEAȚĂ”– București, cat. 6 – 8 ani

~ Mențiune – Festivalul Internațional „LIGA CAMPIONILOR” – Râșnov, ed. I, cat. 6 – 8 ani

~ Premiul II – împreuna cu grupul vocal "Andante" – Festivalul Național de creație și interpretare „MAMAIA COPIILOR” – Constanța

~ Premiul III - Festivalul "MINISTAR CIREȘAR"– București, cat. 6 – 8 ani

~ Premiul I - Festivalul interjudețean "ZÂMBETUL COPILĂRIEI" – etapa județeană, – Otopeni, IF

~ Premiul I - Festivalul interjudețean "ZÂMBETUL COPILĂRIEI" – etapa municipală – Măgurele, IF

~ Premiul I - Grupul vocal "Bâz - Bâz" - Festivalul "PRIMĂVARA OTOPENI" – Otopeni, IF

~ Premiul de popularitate - Festivalul "PRIMĂVARA OTOPENI" – Otopeni, IF

~ Calificare preselecții zonale pentru festivalurile „CERBUL DE AUR  JUNIOR” și „MAMAIA COPIILOR”, cat. 5 - 7 ani

~ Premiul „VEDETA FAMILIEI CU LIPICI LA PUBLIC” în cadrul emisiunii „VEDETA FAMILIEI” – TVR 1, iunie 2010

~ Premiul I – Festivalul interjudețean „PRICHINDEL – CÂNTĂREȚ ȘI DANSATOR” – București

~ Premiul pentru originalitate – Festivalul Național de Muzică Ușoară pentru copii „FIERO”, cat. 5 - 8 ani

 

2009

~ Premiul special al juriului – Festivalul Național de Interpretare a Cântecelor de Iarnă pentru Copii „FLORI DE GHEAȚĂ” – București, cat. 6 – 8 ani

 

APARIȚII TV:

 

~ ANTENA 1: semifinalist "Next Star" - 6 Noiembrie 2014

 

~ TVR 1:       

– protagonist “TELEVIZIUNEA COPIILOR”, realizator Titus Munteanu - mai 2011        

– concurent „VEDETA FAMILIEI" - iunie 2010        

– prezentare de modă la Gala UNICEF”, organizată cu ocazia Zilei  Internaționale a Copilului, gala prezentată de Andreea Marin și Dan Bitman - iunie 2009

 

~ TVR 2: 

- solist în cadrul emisiunii "ATENȚIE! SE CÂNTĂ!" - prezentatori Horia Moculescu și Alexandra Velniciuc - mai 2010

 

~ TVR 3:       

– solist în cadrul emisiunilor  “H…ORA PRICHINDEILOR” și “PREMIANȚII”       

– solist în cadrul emisiunii speciale de mărțișor „PREMIANȚII”, cu melodia ”Găsește-mi loc în inima ta” de Ștefan Bănică Jr. - martie 2010

 

~ KANAL D: 

– solist în cadrul emisiunii "TE VREAU LÂNGĂ MINE" - decembrie 2011       

– solist în cadrul emisiunii "DRAGA MEA PRIETENĂ" - 1 decembrie 2011

 

~ TVRM:       

– emisiune specială de Crăciun - decembrie 2011 – "GHIOZDANUL CU SURPRIZE" - decembrie 2011       

– emisiuni speciale de Crăciun și Revelion 2010, "APEL TELEFONIC" – decembrie 2010       

– Show la TVRM - emisiunea "APEL TELEFONIC", împreună cu grupul vocal "ANDANTE" - decembrie 2010       

– emisiunea „BASMELE COPILĂRIEI”, cu ocazia Mărțișorului – emisiune realizată de Carmen Fulger - martie 2010       

– invitat special al emisiunii „EN GARDE” – realizator Carmen Fulger (cu melodia “Găsește-mi loc în inima ta”) - februarie 2010       

– solist în cadrul emisiunii „APEL TELEFONIC” – realizator George Nicolau (cu melodia „Scrisoare către Moș Crăciun”) - decembrie 2009

 

~ NAȘUL TV: invitat ca solist în cadrul emisiunii "Exist și mă exprim" - ediție specială de Crăciun - decembrie 2013

 

~ ETALON TV: solist în cadrul emisiunii speciale de Crăciun - decembrie 2011

 

~ GSP TV: alături de Grupul vocal "ANDANTE", am participat ca invitați speciali ai emisiunii "FANATIK SHOW" la Gala decernării premiilor “Cei mai buni sportivi ai anului 2010”

 

~ RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂȚI: "JUNIORII ȘLAGĂRULUI ROMÂNESC" în cadrul emisiunii "Noaptea șlagărului românesc", realizator Dora Vișan

 

APARIȚII ÎN SPECTACOLE:

 

~ Invitat la Galele Festivalului Școlilor, Grădinițelor și Cluburilor din București - “CONIL FEST, ed. III - VII – gale organizate în parteneriat cu Houston NPA, sub patronajul Altețelor Lor Regale Prințul Paul și Prințesa Lia ai României (2011- 2015)

~ Invitat special în spectacolul "Mărțișor, suflet de copil" (2015)

~ Protagonist în spectacolul "VREAU LA OPERĂ!" - Spectacol eveniment pentru copiii supradotați, spectacol organizat de către Asociația David Petrovich pentru copii în parteneriat cu IRSCA Gifted Education. Am jucat rolul cântărețului și am interpretat melodia "NELLA FANTASIA", în duet cu mentorul meu, mezzo-soprana Oana Andra, prim solista Operei Naționale București (14 Noiembrie 2011)

Invitat ca solist în cadrul a diverse spectacole organizate de:

~ Hotel J.W.Marriot, București

~ Club McMONIS, București

~ KIDEK SHOW (Romexpo), București

~ Carrefour GRAND ARENA, București

~ AFI Palace Cotroceni, București

~ Primăria Sector 2, București

~ Primăria orașului Măgurele, Ilfov

 

 

Alte activități:

 

~ Membru al grupului vocal "Bim Bam" - profesor coordonator Cristina Chiș (2011 - 2012)

~ Lecții de canto cu domnul compozitor și interpret Marius Țeicu (2010 - 2011)

~ Membru al grupului vocal ”Andante” - profesor coordonator Mihai Șirlincan (2009 - 2010)

~ Cursuri de dans sportiv  la cluburile: Spanish Line, București și la Școala de dans „Mihai Petre". Am participat, încă de la vârsta de 4 ani, la numeroase competiții de dans sportiv unde am obținut de asemenea diplome și medalii: „Cupa Municipiului București Oriflame” – octombrie 2007 și februarie 2008; „Winter Dance Fest” – decembrie 2008; „Cupa generația Nouă”; „Cupa Pygmalion”, etc.)

 

07 iulie 2019

Biografie

Logo